Děti a peníze, proč, co, jak?

Máte taky doma rozvernou treperendu nebo malého rošťáka? A mluvíte s nimi o penězích?

I děti potřebují různé informace k tomu, aby jejich budoucí život byl pestrobarevný, zajímavý a mohly si ho užívat naplno 🙂

Děti jsou jako houby, jsou schopné nasáknout milion informací, které se jim budou hodit, když přijde ten správný čas.

Důležité ale je, že v každém věku dítě pochopí jiné informace a jiné podání. Jinak řečeno, mluvte na ně jejich jazykem.

Proč s dětmi probírat peníze?

Co a kdy je dítko schopné pojmout

Rozumová složka a chápání souvislostí se začíná projevovat více ve věku okolo 3 let, tedy pokud doma nemáte Einsteina ♥

Věk cca +3 roky

Pro děti v tomto věku je typická otázka Proč?

Využijeme tedy jejich zvědavost, ukažte jim, jak vypadají peníze. Že jsou kovové a papírové, vysvětlete jim, že za kovovky koupí malé věci, jako např rohlík a za více kovovek koupí víc rohlíků. Pokud můžete všechno ukazujte názorně např. víc rohlíků stojí víc peněz.

Ukažte jim svou peněženku a vysvětlete jim, že to je skříňka pro korunky, že má různé přihrádky a ukažte jim, co kam dáváte.

Můžete si pro zábavu vyrobit dětské peníze, s obrázky, které se budou dětem líbit a můžete si hrát hry, které podporují „výměnu peněz za věci“ tzn. na obchod, na poštu atd.

Co vstřebají 5 leté děti?

V tomto věku se můžeme pomalu s dětmi začít bavit o tom, že peníze mají nějakou hodnotu. Vysvětlit jim, co všechno se za peníze dá pořídit a to i včetně věcí „neviditelných“ jako elektřina, voda a pod. Není třeba žádné složitosti, jen to zmínit. Podrobně si s dětmi prohlédněte mince i bankovky, bavte se o číslech, co ta čísla vyjadřují za hodnotu a co za jakou bankovku lze přibližně koupit.

Nejlépe na příkladech: medvídek se kterým spinkáš stál cca 300 kaček a ukažte názorně bankovky, nebo mince v této hodnotě. Vhodné jsou příklady s různou pořizovací cenou, aby děti věděli, že někdy i malá věc může stát velké peníze.

V tomto věku je správný čas na dětskou kasičku a návyk šetření:-) Vysvětlete jim, jak funguje šetření a že je třeba si na určité dražší věci našetřit a počkat. Můžete vysvětlit na příkladu hračky např. medvídka, že stojí 100 Kč, a když si budeš týdně ukládat 10 korun do kasičky, medvídka si budeš moci koupit za 2 měsíce.

6 až 7 leté děti

V tomto věku můžeme začít s vysvětlováním co je bankomat a k čemu slouží. Vše velmi jednoduše a nejlépe opět ukázat v praxi, když půjdete zrovna okolo bankomatu. Můžete tak hned ukázat i jak to funguje, když potřebujete vybrat peníze.

Už je také správný čas na to, vysvětlit dětem, že v TV nebo jinde mohou vidět reklamy na jakékoli zboží a že zboží může být hodně předražené. Že pokud cokoli kupujete, je dobré si porovnat ceny u různých prodejců.

8 až 10 leté děti

By měli vědět, že v rodině je třeba mít rodinný rozpočet, probrat co je rozpočet k čemu slouží. Můžete i ukázat příklad vašeho rozpočtu, vypsat tam co všechno do něj patří, za co všechno je potřeba zaplatit, abyste doma měli vodu, světlo atp. Hry pro toto období, které budou bavit vás i děti jsou třeba Dostihy.

11, 12 leté děti

Už mají na život spoustu svých názorů a chápou možná víc, než si myslíme. Je na čase, aby poznali jak se dostanou peníze k mamce a tátovi a za co je mají. Můžete je vzít do práce a ukázat jim, co všechno musíte udělat. abyste mohli vše zaplatit a ještě si užívat.

Pokud se vaše dítko věnuje nějakému koníčku můžete názorně na příkladu ukázat, co vše je spojeno s jeho placením. Vyjmenujte všechny pomůcky, dopravu z a na cestu, zmiňte svačinu, čas a vše co lze vyčíslit. Takto se nejlépe pochopí hodnota peněz a jejich funkce.

od 13 let

Naše děti jsou stále rychleji vyspělejší než my sami a v tomto věku můžeme pomalu přemýšlet o založení dětského účtu v bance, který má plně pod kontrolou rodič. Dětem tak ukážete, že už jsou dost staří, aby byli začleněni do života dospělých a dáte jim pocit důvěry. Je nutné vysvětlit jak funguje platební karta, a jak s ní mají zacházet.

Pravidla zacházení s platební kartou:

  • nenechávat kartu nikde ležet pohozenou, karta má své místo v peněžence či jinde
  • placení v obchodech vždy o samotě
  • nepsat si na papírky své Pin číslo, vysvětlit důvod proč
  • ukázat, jak funguje platba online kartou a upozornit na to, že nesmí nikde ukládat údaje z karty
  • výběr z bankomatu provádět raději v doprovodu dospělého, ne v zapadlých ulicích, ne před cizími lidmi

Hra, která je super přípravou na praktický život, který je čeká a nemine je Cashflow.

A pomalu se stává z dítěte jedinec, který se učí nejvíce tím, že napodobuje své vzory a rodiče.

Čím lépe budete fungovat ve světě financí vy, tím lépe to zvládnou vaše děti:-)

Hodně zábavy a poučení při komunikaci s dětmi přeje Dáda

Pokud se vám článek líbil, prosím sdílejte ostatním rodičům, ať máme bohaté šťastné dětičky:-)

Přidejte se k nám na fb, ať vám neunikne žádný tip, ani rada jak můžete být „S penězi v pohodě“

Návod na výroby jedinečné kasičky a k tomu návyk jak šetřit získáte zdarma, když vyplníte formulář:-)

 

 

 

let

Jsem průvodce na cestě k pohodě s penězi. Rychlo návody na zbohatnutí přes noc nefungují, ale postup kdy jdete krok za krokem Vám pomůže vytvořit peníze na víc, udržet si je a rozmnožit je. Ráda Vás na této dobrodružné k bohatství doprovodím a moc se na to těším:-).
Komentáře